Header Academy

Dlaczego koty mruczą?

Mruczenie kota często interpretowane jest jako oznaka przyjemności, jednak nie zawsze jest to prawdą. Koty emitują te specyficzne wibracje poprzez ruchy mięśni krtani o bardzo wysokiej częstotliwości (25 razu na sekundę), otwieranie i zamykanie głośni i regularne, impulsowe wypuszczanie powietrza, co skutkuje uzyskaniem bardzo charakterystycznego dźwięku. Mruczeć umieją koty w każdym wieku, o każdej wadze, każdej rasy, wielkości czy płci. Zdolność tę współdzielą z innymi członkami kotowatych, takimi jak pumy, gepardy czy oceloty.

Mruczenie stanowi formę komunikacji z innymi kotami oraz z ludźmi. Ma za zadanie podtrzymanie więzi (są nawet etolodzy, którzy wyodrębnili różne rodzaje pomrukiwania: będące oznaką dobrego samopoczucia, formą prośby, sposobem na uspokojenie się...). Przykładową przyjemną dla kota sytuacją jest leżenie na kolanach swojego właściciela. Ludzkie ciepło i bliskość sprawiają, że kot mrucząc pragnie zakomunikować, że stan, w jakim się znajduje bardzo mu odpowiada. Koty mruczą także w obecności innych kotów, co ma na celu utrzymanie między nimi dobrych stosunków np. w czasie karmienia.

Co zaskakujące, koty mruczą także w sytuacjach stresowych lub, gdy odczuwają ból, dlatego nie należy generalizować i utożsamiać mruczenia jedynie z przyjemnością.

Akademia – więcej

Choroby: symptomy i leczenie

Choroby: symptomy i leczenie

Właściciel kota musi dobrze znać jego osobowość i zwyczaje, aby wiedzieć, kiedy jego pupil choruje. 

Go to Choroby: symptomy i leczenie
Kocie zabawki

Kocie zabawki

Go to Kocie zabawki
Okazywanie kotom uczuć

Okazywanie kotom uczuć

Go to Okazywanie kotom uczuć