Header Academy

Dlaczego koty mruczą?

Mruczenie kota często interpretowane jest jako oznaka przyjemności, jednak nie zawsze jest to prawdą. Koty emitują te specyficzne wibracje poprzez ruchy mięśni krtani o bardzo wysokiej częstotliwości (25 razu na sekundę), otwieranie i zamykanie głośni i regularne, impulsowe wypuszczanie powietrza, co skutkuje uzyskaniem bardzo charakterystycznego dźwięku. Mruczeć umieją koty w każdym wieku, o każdej wadze, każdej rasy, wielkości czy płci. Zdolność tę współdzielą z innymi członkami kotowatych, takimi jak pumy, gepardy czy oceloty.

Mruczenie stanowi formę komunikacji z innymi kotami oraz z ludźmi. Ma za zadanie podtrzymanie więzi (są nawet etolodzy, którzy wyodrębnili różne rodzaje pomrukiwania: będące oznaką dobrego samopoczucia, formą prośby, sposobem na uspokojenie się...). Przykładową przyjemną dla kota sytuacją jest leżenie na kolanach swojego właściciela. Ludzkie ciepło i bliskość sprawiają, że kot mrucząc pragnie zakomunikować, że stan, w jakim się znajduje bardzo mu odpowiada. Koty mruczą także w obecności innych kotów, co ma na celu utrzymanie między nimi dobrych stosunków np. w czasie karmienia.

Co zaskakujące, koty mruczą także w sytuacjach stresowych lub, gdy odczuwają ból, dlatego nie należy generalizować i utożsamiać mruczenia jedynie z przyjemnością.

Akademia – więcej

Idealny dom dla Twojego kota

Idealny dom dla Twojego kota

Go to Idealny dom dla Twojego kota
Kot abisyński

Kot abisyński

Go to Kot abisyński
Ragdoll

Ragdoll

Go to Ragdoll