Header Academy

Dlaczego koty mruczą?

Mruczenie kota często interpretowane jest jako oznaka przyjemności, jednak nie zawsze jest to prawdą. Koty emitują te specyficzne wibracje poprzez ruchy mięśni krtani o bardzo wysokiej częstotliwości (25 razu na sekundę), otwieranie i zamykanie głośni i regularne, impulsowe wypuszczanie powietrza, co skutkuje uzyskaniem bardzo charakterystycznego dźwięku. Mruczeć umieją koty w każdym wieku, o każdej wadze, każdej rasy, wielkości czy płci. Zdolność tę współdzielą z innymi członkami kotowatych, takimi jak pumy, gepardy czy oceloty.

Mruczenie stanowi formę komunikacji z innymi kotami oraz z ludźmi. Ma za zadanie podtrzymanie więzi (są nawet etolodzy, którzy wyodrębnili różne rodzaje pomrukiwania: będące oznaką dobrego samopoczucia, formą prośby, sposobem na uspokojenie się...). Przykładową przyjemną dla kota sytuacją jest leżenie na kolanach swojego właściciela. Ludzkie ciepło i bliskość sprawiają, że kot mrucząc pragnie zakomunikować, że stan, w jakim się znajduje bardzo mu odpowiada. Koty mruczą także w obecności innych kotów, co ma na celu utrzymanie między nimi dobrych stosunków np. w czasie karmienia.

Co zaskakujące, koty mruczą także w sytuacjach stresowych lub, gdy odczuwają ból, dlatego nie należy generalizować i utożsamiać mruczenia jedynie z przyjemnością.

Akademia – więcej

Kot syjamski, wrażliwiec

Kot syjamski, wrażliwiec

Go to Kot syjamski, wrażliwiec
Wskazówki dotyczące prawidłowego dbania o kocią kuwetę

Wskazówki dotyczące prawidłowego dbania o kocią kuwetę

Go to Wskazówki dotyczące prawidłowego dbania o kocią kuwetę
Kot rosyjski niebieski, maczo

Kot rosyjski niebieski, maczo

Go to Kot rosyjski niebieski, maczo