Header Academy

Adopcja kota

W 2017 r. Affinity Foundation opublikowała biuletyn informacyjny dotyczący porzucania i adopcji zwierząt w Hiszpanii. Główne wnioski z niego płynące to:

  • Globalne wskaźniki w zakresie porzucania kotów oraz adopcji ze schronisk powoli się stabilizują, jednak dane z roku 2016 wskazują, że porzuconych lub zgubionych, a następnie uratowanych zostało 33 335 kotów. 
  • Na adopcję może liczyć 40,6% uratowanych kotów, a tylko 3,6% wraca do swych prawowitych właścicieli. Jest tak, ponieważ ludzie żyją w błędnym przekonaniu, że kota nie trzeba będzie identyfikować, ponieważ nie wychodzi on z domu. W rzeczywistości wiele takich kotów domowych później ucieka lub... zostaje porzuconych.
  • Główną przyczyną porzucania kotów przez właścicieli są niechciane mioty. Koty są szczególnie podatne na reprodukcję, a ich mioty zwykle są dość duże. Dlatego domowe zwierzęta niepoddane sterylizacji często z domów uciekają, gdy tylko mają ku temu okazję. Weterynarze biją na alarm. Sterylizacja jest niezbędna do prawidłowej kontroli populacji, a przy okazji zapobiega porzucaniu niechcianych zwierząt.

Na szczęście świadomość społeczna powoli ulega zmianie. Ludziom coraz mocniej zależy na dobru świata, w tym i zwierząt. Coraz częściej adopcja staje się pierwszym sposobem na pozyskanie własnego zwierzątka (w przypadku kotów). Jednak, by uniknąć problemów w przyszłości, przed adopcją kota należy zadać sobie następujące pytania:

  • Czy stać mnie na to? Koszty wyżywienia, akcesoriów i opieki weterynaryjnej nie są małe.
  • Czy mam czas, by poświęcić kotu wystarczająco dużo uwagi, której potrzebuje? Przekonanie, że koty są niezależne i mogą przebywać same w domu przez cały dzień nie jest do końca zgodne z prawdą. Większość zwierząt wymaga uwagi, ma potrzebę zabawy itd.
  • Czy będę potrafić dostosować swój styl życia do faktu posiadania zwierzęcia? Konieczna może okazać się rezygnacja z niektórych wypadów czy wycieczek, koty będą generować wydatki, w domu na pewno zapanuje większy bałagan...
  • Czy cała rodzina zgadza się na adopcję? Czy podjęta decyzja jest dojrzała i przemyślana, czy też jest to tylko dziecięca zachcianka?
  • Kto zajmie się kotem pod nieobecność właścicieli? Czy nie ma zakazu trzymania zwierząt w domu lub wynajętym mieszkaniu? Co w razie konieczności przeprowadzki?
  • Czy wiem, jakie kocie zachowania są normalne? Czy wiem, jak prawidłowo szkolić koty, by uniknąć problemów w przyszłości? Jeżeli nie, czy chcę się tego nauczyć? Czy zamierzam posłuchać rad specjalistów behawioralnych w razie problemów?
  • Czy wiem, jak zadbać o dobre samopoczucie zwierzęcia (odpowiednie żywienie, odpoczynek, higiena, zabawki...)?

Zawsze zalecamy kontakt z weterynarzem przed podjęciem decyzji o adopcji.

A Ty? Masz już za sobą kocią adopcję lub takową rozważasz?