Header Academy

8 najpopularniejszych ras

Czas i selekcja genetyczna sprawiły, że obecnie spotykamy bardzo wiele różnych ras kotów. International Feline Federation (FIFe) wyróżnia 40 oficjalnych ras, jednak jest jeszcze wiele innych odmian z krzyżówek lub mutacji.

Miłośnicy kotów wiedzą, że choć nie ma dwóch identycznych kotów, niektóre rasy współdzielą pewne cechy charakteru.

Poniżej przedstawiamy osiem najpopularniejszych ras. Jeżeli chcesz się o nich dowiedzieć więcej, szczegółowo poznać ich charakterystykę, nawyki, cechy wyróżniające – odwiedź profil danej rasy. 

Rasy możesz rozróżnić po rodzaju sierści
Kolejnym częstym typem klasyfikacji jest rozróżnienie długości sierści.
Większość zalicza się do kategorii krótkowłosych: kot europejski, kot bengalski, Burmilla, kot brytyjski, kot burmski, kot japoński bobtail, kot kurylski bobtail, Cymric, Korat, Manx, kot egipski mau, Ocicat, kot rosyjski niebieski, kot sokoke i kot somalijski.

W kategorii średniodługiego i długiego włosia znajdują się tak eleganckie rasy, jak American Curl, kot burmski (zwany także „świętym kotem z Birmy”), Maine Coon, Ragdoll, kot syberyjski, Angora turecka, terecki van czy kot norweski leśny.

Warto wspomnieć też o kotach bezogonowych. Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się takiego widzieć, na pewno zadajesz sobie pytanie: kto zdecydowałby się usuwać tak cenny atrybut swojego kota? Widzianym kotem był najprawdopodobniej okaz rasy Manx.


Pochodzę one z Wyspy Man i nie posiadają ogona ze względu na mutację rdzenia kręgowego. Mimo to wielu właścicieli woli brak ogona przypisywać bardziej mitycznym wyjaśnieniom, nawet umieszczając kota Manx na Arce Noego ☺

 

Powiązane produkty

Akademia – więcej

INFOGRAFIKA: POŻYWIENIE SZKODLIWE DLA KOTÓW

INFOGRAFIKA: POŻYWIENIE SZKODLIWE DLA KOTÓW

Go to INFOGRAFIKA: POŻYWIENIE SZKODLIWE DLA KOTÓW
Angora turecka, elegancik

Angora turecka, elegancik

Go to Angora turecka, elegancik
Wskazówki dla utrzymania idealnej kociej kuwety

Wskazówki dla utrzymania idealnej kociej kuwety

Niewiele miejsc dla kota jest równie istotnych, co jego kuweta. Dlatego zapewnienie mu takiej, z której faktycznie będzie chciał korzystać, i w której będzie czuł się komfortowo to jedno z naszych podstawowych zadań jako jego właścicieli.

Aby kot utożsamił kuwetę z miejscem na załatwianie się, dbaj o jej czystość i postaw ją w cichym i spokojnym miejscu, z daleka od przejść czy jedzenia. Twój kot potrzebuje prywatności i czystości. 

Go to Wskazówki dla utrzymania idealnej kociej kuwety