Header Academy

8 najpopularniejszych ras

Czas i selekcja genetyczna sprawiły, że obecnie spotykamy bardzo wiele różnych ras kotów. International Feline Federation (FIFe) wyróżnia 40 oficjalnych ras, jednak jest jeszcze wiele innych odmian z krzyżówek lub mutacji.

Miłośnicy kotów wiedzą, że choć nie ma dwóch identycznych kotów, niektóre rasy współdzielą pewne cechy charakteru.

Poniżej przedstawiamy osiem najpopularniejszych ras. Jeżeli chcesz się o nich dowiedzieć więcej, szczegółowo poznać ich charakterystykę, nawyki, cechy wyróżniające – odwiedź profil danej rasy. 

Rasy możesz rozróżnić po rodzaju sierści
Kolejnym częstym typem klasyfikacji jest rozróżnienie długości sierści.
Większość zalicza się do kategorii krótkowłosych: kot europejski, kot bengalski, Burmilla, kot brytyjski, kot burmski, kot japoński bobtail, kot kurylski bobtail, Cymric, Korat, Manx, kot egipski mau, Ocicat, kot rosyjski niebieski, kot sokoke i kot somalijski.

W kategorii średniodługiego i długiego włosia znajdują się tak eleganckie rasy, jak American Curl, kot burmski (zwany także „świętym kotem z Birmy”), Maine Coon, Ragdoll, kot syberyjski, Angora turecka, terecki van czy kot norweski leśny.

Warto wspomnieć też o kotach bezogonowych. Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się takiego widzieć, na pewno zadajesz sobie pytanie: kto zdecydowałby się usuwać tak cenny atrybut swojego kota? Widzianym kotem był najprawdopodobniej okaz rasy Manx.


Pochodzę one z Wyspy Man i nie posiadają ogona ze względu na mutację rdzenia kręgowego. Mimo to wielu właścicieli woli brak ogona przypisywać bardziej mitycznym wyjaśnieniom, nawet umieszczając kota Manx na Arce Noego ☺

 

Powiązane produkty

Akademia – więcej

Wskazówki dla utrzymania idealnej kociej kuwety

Wskazówki dla utrzymania idealnej kociej kuwety

Niewiele miejsc dla kota jest równie istotnych, co jego kuweta. Dlatego zapewnienie mu takiej, z której faktycznie będzie chciał korzystać, i w której będzie czuł się komfortowo to jedno z naszych podstawowych zadań jako jego właścicieli.

Aby kot utożsamił kuwetę z miejscem na załatwianie się, dbaj o jej czystość i postaw ją w cichym i spokojnym miejscu, z daleka od przejść czy jedzenia. Twój kot potrzebuje prywatności i czystości. 

Go to Wskazówki dla utrzymania idealnej kociej kuwety
Kot brytyjski krótkowłosy, oaza spokoju

Kot brytyjski krótkowłosy, oaza spokoju

Go to Kot brytyjski krótkowłosy, oaza spokoju
INFOGRAFIKA: DBANIE O KOTY LATEM

INFOGRAFIKA: DBANIE O KOTY LATEM

Go to INFOGRAFIKA: DBANIE O KOTY LATEM